New Page 2

SU YATAĞI NEDİR

SU YATAĞI NEDİR?

EN SIK SORULAN SORULAR

TARİHTE SU YATAĞI

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN
  Yatma konforu
  Tıbbi Faydalar
  Sırt ağrıları
  Uykusuzluk
  Ense ağrıları
  Dekubitus
  Yanıklarda rahatlama
  Adale ve eklem ağrıları
  Hamilelik
  Premature bebekler
  Alerjiler
  Üniversite araştırması

TEKNİK BİLGİLER
  Su Haznesi
  Isıtma sistemi
  Su Yatağı çeşitleri
  Su Yataklarının ölçüleri
  Her yatağa uyar
  Akva bakım malzemeleri

----------------------------------------TARİHTE SU YATAĞI
----------------------------------------------------

Su Yatağı 3000 yıldır var!

Su ile doldurulan ilk yatak keçi derisinden yapılmıştır ve bundan 3000 yıl önce İranlılar tarafından kullanılmıştır. İlk su yatağını bir torba gibi hayal edebilirsiniz.

Su yatağı ile ilgili tarihte ilk bulgular M.Ö. 320’ li yıllarına dayanmaktadır. M.Ö. 326 yılında büyük Alexander Babilliler tarafından çağırıldığında, Alexander Nebukadnezar sarayında yaşıyordu. Saray, çok büyük bir labirentti ve içinde 600 adet penceresi olmayan ufak odacıklardan oluşmaktaydı. Güneş tuğladan yapılan bu büyük binayı aşırı derecede ısıtıyordu, sarayda yaşayanlar geceleri içi soğuk suyla doldurulmuş keçi derilerinden yapılmış su torbalarında yatıyordu.


Serin gecelerde ise keçi derisinden yapılmış su torbaları gündüz güneşte ısıtılıyor ve gece üzerinde yatılıyordu. 1851 yılından beri su yatağı hasta tedavilerinde kullanılmaktadır. İngiliz hekim William Hooper ilk su haznesini icad etmiştir, bugün kü Freeflow-Hardside-su yatağına benzemektedir. Su ile doldurulan haznenin ana maddesi lastiğe benziyen bir materyaldir ve hazne tahta sandığın içine konmuştur.Amerika’ lı Neil Arnott hasta tedavileri için ve yatmaktan oluşan yatak yaralarını engellemek üzere su yatağını yeniden tasarlamıştır, 1873 yıllında Sir James Paget’ se St. Bartolomew Hastanesinde Neil Arnott’un tasarısını yapıp, sunmuştur. Su yatağı vücuda herhangi bir baskı uygulamıyordu ve vücudun ağırlığını yatağa dağıtıyordu. Neil Arnott su yatağını “tıpın ve cerahide yeni yardımcısının icadı” olarak nitelendirmiştir ve bunu dünyaya duyurmuştur.
Ülke sınırlarının çok uzağında İngiltere’nin tanınmış alış-veriş merkezi Harrods, 1885 yılında satış kataloğunda su yatağını ilk defa satışa sunmuştur. Bu su yatağının görüntüsü çok büyük bir sıcak su torbası gibidir.

1900 yılında Alman Carl Anton Ewald su yatağını tıp dilinde Dekubitus rahatsızlıklarından korunmak amacıyla kullanmıştır. (Dekubitus; aynı noktaya sürekli yüklenme, kötü oturma ve yatma pozisyonu nedeniyle veya uygun olmayan deri havalandırması sonucu oluşan rahatsızlıklardır). Carl Anton Ewald’in yaptığı yatak ince, oynak ve sıvı bir tankdan oluşmaktadır ve su geçirmeyen ince zarın üstü kauçukla kaplanmıştır.
O tarihlerde gerekli malzemenin olmaması nedeniyle su yatağı yeteri kadar tanınmıyordu. 1960’ lı yıllarda Vinleksin bulunmasıyla durum değişmiştir.

60’ lı yılların sonunda modern tıp dalgalı uyku-sisteminin faydalarını kabul etmiştir. W.Russel Grant tarihi konferansında Dekubitus tedavilerinde farklı dalgaları olan haznelerinden bahsederek, su yatağını tanıtmıştır. Su yatağının tedavilerde, ağrılardan korunmada ve hastalıkları önlemedeki faydaları tıbben açıklanmış ve yazılı belgeler halinde tıp kitaplarında mevcuttur. Araştırma sonuçları; Stanford Medical Center, San Diego’daki Kalifornia Üniversitesinde ve Prince Henry Hastanesi, Sidney, N.S.W. Avusturalya bulunmaktadır.
Bugün su yatağı endüstriyel üretimle yapılmaktadır. Çeşitli patentleri vardır. 80’ lı yılların başında dünyada da tanınmış ve yayılmaya başlamıştır.
Size sunduğumuz su yatakları son 20 yılın tecrübesiyle üretilmiştir. Materyal ve kalite kontrol hiçbir zaman bugünkü kadar iyi olmamıştır.

Google
 
Ferienwohnungen inserieren

Ferienhäuser Türkei
Ferienwohnungen
Ferienwohnungen Balikesir

Auswahl preiswerter
Ferienhäuser und Ferienwohnungen Türkei
und weltweit.
Ferienunterkünfte für jedes
Budget und Interesse.

Grosse Auswahl
Ferienhäuser und FerienwohnungenTürkei
vom privaten Vermieter.
Ferienwohnungs-Anzeige gratis.

KIZILKECILI KÖYÜ - AKCAY in Kizilceli Köyü

Ferienhausmiete.de

Ferienhaus

jajabu

www.ferien-privat.de

Copyright © 2005 OASİS Su Yatakları. Tüm hakları saklıdır. En iyi görüntü IE5+ 1024x768 32bit renk.