New Page 2

SU YATAĞI NEDİR

SU YATAĞI NEDİR?

EN SIK SORULAN SORULAR

TARİHTE SU YATAĞI

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN
  Yatma konforu
  Tıbbi Faydalar
  Sırt ağrıları
  Uykusuzluk
  Ense ağrıları
  Dekubitus
  Yanıklarda rahatlama
  Adale ve eklem ağrıları
  Hamilelik
  Premature bebekler
  Alerjiler
  Üniversite araştırması

TEKNİK BİLGİLER
  Su Haznesi
  Isıtma sistemi
  Su Yatağı çeşitleri
  Su Yataklarının ölçüleri
  Her yatağa uyar
  Akva bakım malzemeleri

----------------------------------------
UYKUSUZLUK
----------------------------------------------------
Uykuya dalamama veya gece aralıksız uyuyamama, insomnia ile bir tutulabilir. İnsomnia ya da uyuyamama hastalığı, bir uyuma sorunudur. Uykuya dalamama, ya da gece boyunca sürekli uyuyamama sorunlarını barındırır. Hastalar genel olarak, gözlerini bir kaç dakikadan fazla kapalı tutamamaktan ya da yatakta bir o yana bir bu yana dönerek uyuyamamaktan yakınırlar. Amerikan halkının üçte biri insomnia rahatsızlığı çekmektedir. İnsomnia doğal uyuma dengesini bozar ve tamiri oldukça zor olabilir. İnsomnia hastaları genel olarak öğleden sonra ya da akşama doğru kısa süreli uyudukları için, geceleri uyumakta zorluk çekerler. Gece uykusuzluğu sadece uykuyu etkilemez, gündüz de kendisini halsizlik, yorgunluk, dirençsizlik ve konsantrasyon bozukluklarıyla gösterir.

Buradaki soru, neden uykuya dalınamadığı ve gece uyanmadan uyunamadığıdır, bu soruya net bir cevap vermek güçtür.

Aşağı yukarı herkes bir kez de olsa uykusuzluk sorunu yaşamıştır. “Uykusuzluk”, uykuya dalamama veya gece aralıksız uyuyamamanın farklı nedenleri olabilir, hiçbir vücut rahatsızlığı veya temelinde psikolojik rahatsızlığı olmamasına rağmen birçok kişide uykusuzluk sorunu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra yaşa da dikkat edilmesi gerekmektedir: Yaşlı insanların normalde daha az uykuya ihtiyacı vardır.

Akva Su yatakları uykusuzluk sorununu çözerek, dinlenmiş olarak yataktan kalkılmasına yardımcı olur. Su yatağı kullanan kişilerle yapılan anketlerde çıkan sonuçlarda, su yatağında çabuk uykuya dalarak, derin bir uyku ve kısa bir zaman aralığında da uyunmuş bile olsa dinlenilmiş olarak uyanılmaktır.

Su yatağındaki ısıtma sistemi sayesinde direk, vücut ısındaki yatağa yatılır, vücudun kendi enerjisiyle soğuk yatağı ısıtması gibi bir şey söz konusu değildir, bu da hemen uykuya dalmayı sağlar.

Su yatağı, 27 – 30° C aralığında ısıtılmalıdır, vücudun dış ısısı aşağı yukarı 27° C’dir, yazın hoş bir serinlik hissi, kışın rahatlatıcı bir sıcaklık hissi verir. Vücut ağırlığının hafiflemesi ve suyun üzerinde süzülüyormuş hissi ruhun rahatlamasını sağlar, sıcak bir yatak tarafından kucaklanmaksa, insanın kendisini emniyette hissettirir. İlaç kullanımını azaltır.

Çok sert yataklar veya diğer bildiğimiz normal yataklar, vücudun ağır bölgelerine baskı uygularlar, bu baskılardan dolayı gecede 80 kez pozisyon değiştirilir. Baskı bölgeleriyle ilgili çok kısa ve net bir örnekleme ise; sandalyeye oturulduğunda, üzerine oturduğumuz kalça kısmındaki deri sandalyeyle kemiğin arasında kalarak sıkışır, bu sıkışma nedeniyle kan normal seyrinde devam edemez, bir müddet sonra bu baskı rahatsız eder ve oturma pozisyonu değiştirilir, aynı şey yattığımız yatak için de geçerlidir. Normal bir yataktaki baskı noktaları ise, ağır bölgeler, yani göğüs kafesi, kalça kısmı, bacak alt baldırlar ve ayak topuklarıdır.

Derin ve dinlendirici bir uyku, sadece uzun süreli ve derin uyku evreleriyle olur. Vücut gece boyunca aralıklarla kesik kesik ve kuvvetli nefes alarak aktif olur, vücut ısısı düşer. Yüksek kalp atışı olur ve gözler sağa, sola, yukarı, aşağı hareket eder ve yatakta dönülür, bu REM evresidir (REM; hızlı göz hareketleri kelimesinin İngilizce baş harfleridir (Rapid Eye Movements)) ve bu evrenin % 80’ninde rüya görülür, 8 saatlik uykuda REM evresi aşağı yukarı 4 saate denk gelmektedir. Her REM evresinden sonra vücut derin bir uykuya geçer, bu evrede vücudumuzda bir takım tamiratlar yapılır, bedensel olarak restore oluruz. Bağışıklık sistemimiz güçlenir. Bu nedenle, derin yavaş uykunun mutlaka normal oranlarda uyunması gerekir.

Su yatağı diğer yataklara göre elastik su haznesi sayesinde, vücuda çok iyi uyum sağlayarak uykunun bölünmesine neden olan kriterleri ortadan kaldırır. Vücudun omuz ve kalça gibi ağır kısımları korunma altındadır, omurga vücut şeklinden bağımsız olarak kendi fizyolojik formunu muhafaza eder. Su yatağında baskı noktaları olmadığı için, gece uykuda dönme %85 oranında azalır.

Kaynaklar: Lit.1 Kline, M.V.,Sullivan, P.A. ve Coleman, L.L.1974. Uyku merkezlerinde su yatağı kullanımı. Journal of the American Society of Psychomatic Dentristy and Medicine 21: 3-9.

Google
 
Ferienwohnungen inserieren

Ferienhäuser Türkei
Ferienwohnungen
Ferienwohnungen Balikesir

Auswahl preiswerter
Ferienhäuser und Ferienwohnungen Türkei
und weltweit.
Ferienunterkünfte für jedes
Budget und Interesse.

Grosse Auswahl
Ferienhäuser und FerienwohnungenTürkei
vom privaten Vermieter.
Ferienwohnungs-Anzeige gratis.

KIZILKECILI KÖYÜ - AKCAY in Kizilceli Köyü

Ferienhausmiete.de

Ferienhaus

jajabu

www.ferien-privat.de

Copyright © 2005 OASİS Su Yatakları. Tüm hakları saklıdır. En iyi görüntü IE5+ 1024x768 32bit renk.